Co wiedzieć o grubości endometrium

Co wiedzieć o grubości endometrium

Endometrium jest podszewką macicy. Jest to jeden z niewielu narządów w ludzkim ciele, który zmienia się co miesiąc przez żyzne lata osoby.

Każdego miesiąca, w ramach cyklu miesiączkowego ciało przygotowuje endometrium do gospodarza zarodka. Grubość endometrium wzrasta i zmniejsza się podczas procesu.

Dwa hormony, estrogen i progesteron, skłoniły te cykle wzrostu endometrium i jego zrzucanie przez miesiączkowanie, jeśli ciąża nie rozwija się.

W tym Artykuł, patrzymy na normalny zakres grubości endometrium, przyczyny zmian, a kiedy zobaczyć się z lekarzem.

Normalna grubość

Normalna grubość zmian endometrium przez cały czas życia osoby , od dzieciństwa, po dojrzałość seksualną, płodne lata i po menopauzie.

W testach obrazowania młodych kobiet, które jeszcze nie zaczęły miesiączkować, endometrium jest obecne, ale mniejsze niż w życiu.

Według Radiologicznego Towarzystwa Ameryki Północnej (RSNA) endometrium jest najcieńsze podczas miesiączki, gdy zwykle mierzy grubość 2–4 milimetra (mm).

Pierwsza połowa fazy proliferacyjnej rozpoczyna się około 6 do 14 cyklu osoby lub czas między koniec o f jeden cykl miesiączkowy, gdy krwawienie zatrzymuje się i przed owulacją. W tej fazie endometrium zaczyna zagęścić i może mierzyć między 5–7 mm. P> Około 14 dni po cyklu osoby, hormony wyzwalają uwalnianie jaja. Podczas tej fazy wydzielniczej grubość endometrium jest największa i może osiągnąć 16 mm.

ciąża

Grubość endometrium jest ważna w ciąży. Eksperci ds. Opieki zdrowotnej łączą najlepsze szanse na zdrową, pełnokrotną ciążę z endometrium, który nie jest ani zbyt cienki, ani zbyt gruby. Umożliwia to zarodkowi skuteczne wszczepienie i otrzymanie potrzebnego odżywiania. Endometrium staje się grubsze w miarę postępu ciąży.

menopauza

RSNA również stwierdza, że ​​u zdrowych osób po menopauzie endometrium zazwyczaj mierzy około 5 mm lub mniej.

Jak mierzyć ultradźwięki

najczęstszym sposobem pomiaru grubości endometrium. Jest to metoda, której najpierw stosują świadczeniodawcy, zwłaszcza jeśli dana osoba zgłosiła nieprawidłowe krwawienie z pochwy.

Gdy ultradźwięki nie są odpowiednie, często ze względu na pozycję macicy lub innych stanów zdrowotnych, lekarze stosują MRI .

Przyczyny bardzo cienkiej lub grubej podszewki endometrium

Grubość zmian endometrium podczas cyklu menstruacyjnego osoby, ale inne czynniki mogą również wywoływać zmiany.

Jedną z najczęstszych przyczyn zmian grubości endometrium jest ciąża. Kobiety, które mają ciążę ektopową lub w mniej niż 5 tygodniu ciąży, mogą wykazywać oznaki pogrubiającego endometrium.

raka endometrium lub jajników jest jednym z najcięższych stanów, które mogą prowadzić do wzrostu do wzrostu w grubości endometrium. Według American Cancer Society rak endometrium jest najczęstszym rakiem wpływającym na układy rozrodcze danej osoby. Rozwijając się częściej u osób białych niż Afroamerykanów, rak endometrium jest rzadki u kobiet poniżej 45. Średni wiek w diagnozie wynosi 60.

Inne czynniki przyczyniające się do większej grubości endometrium obejmują:

 • Hormonowa terapia zastępcza (HRT)
 • Tamoxifen
 • Przewlekłe wysokie ciśnienie krwi
 • Polipy endometrium
 • Tkanka bliznowa
 • Hiperplazja endometrium

Rozrost endometrium jest terminem medycznym dla stanu, w którym endometrium staje się zbyt gęste. Jest to często związane z nadmiernym poziomem związków estrogenowych lub estrogenowych i niewystarczającym progesteronem. Sam stan nie jest rakiem, ale może prowadzić do rozwoju raka.

jest również możliwe, aby endometrium jest zbyt cienkie. Naukowcy definiują cienkie endometrium jako 7 mm lub mniej. Zazwyczaj eksperci kojarzą niskie odczyty grubości endometrium z wiekiem. Podają jednak, że 5% osób poniżej 40 lat i 25% osób powyżej 40 roku Samo endometrium.

Objawy

Najczęstsze oznaki nadmiernej grubości endometrium obejmują:

 • Krwawienie po menopauzie
 • wyjątkowo ciężkie lub długotrwałe krwawienie podczas menstruacji
 • Nieregularne cykle menstruacyjne, które trwają mniej niż 3 tygodnie lub dłużej niż 38 dni
 • Wykrywanie między okresami

zabiegi

Zabiegi nadmiernej grubości endometrium obejmują progestynę, żeński hormon zapobiegający owulacji i histerektomii.

Badania pokazują, że ciąża jest trudniejsza, gdy odczyty grubości endometrium są niskie . Zabiegi cienkiego endometrium mogą obejmować:

 • Estrogen
 • Ludzki gonadotrofinę naczyniową, która jest hormonem, który łożysko wytwarza po implantach zarodka w ścianie macicy
 • Leki i suplementy stosowane w celu poprawy przepływu krwi

Jednak badania pokazują, że leczenie te nie są konsekwentnie skuteczne.

kiedy zobaczyć lekarza

Ludzie powinni zobaczyć swoich lekarzy, jeśli zauważą nieprawidłowe https://harmoniqhealth.com/pl/ krwawienie z pochwy, które może obejmować:

 • Wykrywanie między okresem
 • Niezwykle ciężkie przepływy
 • Nieregularne , krótkie przepływy krwi
 • Krwawienie z pochwy lub plamienie po menopauzie

Osoby doświadczające bólu miednicy nieznanego pochodzenia powinny zobaczyć lekarza do oceny i wykluczyć raka endometrium. Inne objawy, na które należy uważać, to wzdęcia, a poczucie pełności bez jedzenia.

Perspektywy

Zwracanie uwagi na grubość endometrium może pomóc kobietom, które próbują zajść w ciążę w zrozumieniu najlepszego sposobu Aby zoptymalizować szanse na udaną koncepcję.

Zmiany w grubości endometrium są powszechne w życiu człowieka. Jeśli jednak ktoś zauważa nieprawidłowe krwawienie, wyładowanie, ból miednicy lub inne zmiany w sposób, w jaki czuje się ich ciało, powinien skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia.

Rak endometrium jest jednym z najcięższych problemów zdrowotnych Może się to zdarzyć, jeśli endometrium osoby jest zbyt gęste. Jednak rak endometrium ma dobry wskaźnik przeżycia, jeśli zdiagnozowano wcześnie.

 • Ciąża/ położnictwo
 • Zdrowie seksualne/ STDS
 • Zdrowie kobiet/ ginekologia

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

Share:

TOP

X